Programma woensdag 16 september 2026

Elisabeth Opsahl, cornetto, fluit; Ariel Walton, violone en Areli Cortés Gutiérrez, orgel

  • Aanvangstijd: 12:45 uur
  • Locatie: Kloosterkerk

Programma 

G.P. Cima (c. 1570-1630)
Sonata  (cornetto + violone)
 
G. Frescobaldi (1583-1643)
Canzon seconda (tenor fluit + violone )
 
G. Legrenzi (1626-1690)
Sonata «La Foscari» (cornetto + violone )
 
O. Lasso/F. Rognioni (1532-1594)
“Susana d’Orlando”; (violone diminutions)
 
D. Castello (1602-1631)
Sonata prima (fluit) 
 
G. B. Fontana (1571-1630)
Sonata Nona Fagotto e violino (cornetto + violone)

In plaats van muziek te kiezen die over bloemen gaat, willen we u vandaag de ‘floride’ kant laten horen van de muziek die in de zeventiende eeuw uit Italië kwam. We spelen op onze instrumenten diminuties van vocale werken, waarin de oorspronkelijke madrigaalteksten en melodieën worden voorzien van steeds meer versieringen.

Informatie over de uitvoerende(n)

Elisabeth Opsahl is in Noorwegen geboren en getogen, maar is sinds 1998 woonachtig in Nederland. Zij studeerde blokfluit bij het Norwegian Academy of Music (Oslo, Noorwegen), het Koninklijke Conservatorium te Den haag en de Hogeschool voor de Kunsten Utrecht. Haar leraren waren Reine-Marie Verhagen en Heiko ter Schegget.Elisabeth Opsahl.jpeg

In 2002, naast haar blokfluitstudies, begon Elisabeth zink (cornetto) te spelen. Zij volgde eerst lessen bij Marleen Leicher in Brussel, daarna studeerde zij bij Conservatoire de Musique de Geneve (Geneve, Switserland) onder prof. William Dongois en bij Schola Cantorum Basiliensis (Basel, Switserland), onder prof. Bruce Dickey.

Elisabeth werkt als freelance musicus en treedt op in binnen – en buitenland met verschillende ensembles en orkesten, zoals o.a. Brabants Musyccollegium, Il Concerto Barocco, Holland Opera, Norwegian Baroque Orchestra, Jerusalem Baroque Orchestra en Finland Baroque Orchestra. Zij gaf ook recitals en concerten in De Verenigde Staten en in Australië.

Elisabeth is lid van de ensembles ”La Merula” (16de en 17de eeuwse muziek) , Blokfluitensemble “Breeze”  en “Ensemble Suspiro” (in Noorwegen gevestigde barok-ensemble)). Zij treedt ook op als gastspeler bij andere ensembles, o.a. Castello Consort, Desiderium Consort en Apollo Ensemble.

Elisabeth geeft les op blokfluit en zink. Zij heeft bij verschillende muziekscholen en basisscholen blokfluitlessen verzorgd, momenteel biedt zij privélessen aan kinderen en volwassenen vanuit haar eigen praktijk in Den Haag aan. Elisabeth is 12 jaar dirigent van The Nordic Choir in Rotterdam geweest en zij werkt projectmatig als instructeur en dirigent van een harmonie in Noorwegen.

Ariel Walton is een gepassioneerd multi-instrumentalist en musicus binnen de historisch geïnformeerde uitvoeringspraktijk. De expressieve mogelijkheden van de violone staan centraal in haar muzikale werk. Ze treedt op, doet onderzoek en geeft les, en bespeelt daarbij verschillende historisch geïnformeerde basinstrumenten, waaronder haar contrabas Lorraine, G-violone en Weense violone.Ariel Walton.jpg

Haar liefde voor de oude muziek ontstond tijdens haar studie aan de Eastman School of Music, waar ze contrabas studeerde bij James VanDemark. Toen ze onverwacht inviel bij het Collegium Musicum, raakte ze gegrepen door de bijzondere manier van samenspelen binnen het ensemble. Deze ervaring bracht haar ertoe zich verder te verdiepen in de historisch geïnformeerde uitvoeringspraktijk en de opleiding Historical Performance aan Juilliard te volgen. Tijdens haar studie werkte ze samen met musici als Rhiannon Giddens, Masaaki Suzuki, Jacob Lehmann, Reginald Mobley en Lionel Meunier.

Haar zoektocht naar de mogelijkheden van de violone bracht haar vervolgens naar het Koninklijk Conservatorium in Den Haag, waar ze studeerde bij violonespecialist Margaret Urquhart. Daarna keerde ze terug naar Juilliard om haar masteropleiding Historical Performance af te ronden. Inmiddels woont en werkt Ariel in Den Haag, van waaruit ze als freelance musicus meewerkt aan uiteenlopende projecten binnen de oude muziek in Europa. Zo was ze aanvoerder van de contrabassen bij het Theresia Orchestra, speelt ze bij het in Parijs gevestigde Insula Camerata en maakt ze in 2026 deel uit van het continuoteam van het European Union Baroque Orchestra (EUBO).

Areli Cortés Gutiérrez is een Mexicaanse klaveciniste, pianiste en basso-continuospeler, gespecialiseerd in historische toetsinstrumenten en historisch geïnformeerde uitvoeringspraktijk.

Zij behaalde een masterdiploma Klavecimbel en Basso Continuo aan het Koninklijk Conservatorium Den Haag en een masterdiploma Historische Toetsinstrumenten aan de Universität Mozarteum Salzburg.AreliCortesGutierrez.jpg

Als continuospeler en kamermusicus werkt zij regelmatig samen met zangers en instrumentalisten. Zij trad op tijdens festivals en concertseries in verschillende Europese landen en in Mexico.

Areli is oprichter en medeoprichter van verschillende ensembles in Nederland en Mexico, die zich toeleggen op historisch geïnformeerde uitvoeringspraktijk. Haar artistieke en academische ontwikkeling werd ondersteund door beurzen voor zowel haar studies als deelname aan internationale festivals. Daarnaast nam zij deel aan masterclasses onder leiding van vooraanstaande musici binnen het vakgebied.

Dit programma is ook in PDF-formaat beschikbaar.